Inspirace a rady jak
si užít mateřství15. týden těhotenství

15. týden těhotenství

Číst dále

1. trimestr 1234567891011121314
Jste v tomto týdnu těhotenství Upravit Prohlížený týden těhotenství

Začátkem 15. týdne vstupujete do 2. trimestru. Ve vašem bříšku se teď dějí velké věci. Nejen, že se zvětšuje velikost plodu, ale také mu začíná růst chmýříčko na kůži, posouvají se mu ouška a spousta dalších zázraků.

Vaše miminko v 15. týdnu těhotenství

V tomto týdnu se začínají objevovat na hlavičce vašeho miminka řasy a vlásky. Pokud bude jednou mít vaše dítko tmavé vlásky, právě teď dochází k pigmentaci, která se projeví později. Ouška se stěhují do své konečné pozice, už nejsou na hlavě tak nízko posazená. Stejně tak se na povrchu miminka objevují velice jemné chloupky, pouze chmýří. To spolu se žlázkami plní ochranou funkci. Pokračuje vyzrávání kostí a svalů. Na konci tohoto týdne už miminko umí i sevřít ručku do pěsti.

Nohy jsou již delší než ruce a může rovněž hýbat všemi klouby – připravuje se na všechny ty kopance, které vám v bříšku uštědří později.

Miminko ve vašem bříšku má nyní velikost asi jako jablko.

Plod v 15. týdnu těhotenství

Vy v 15. týdnu těhotenství

Vaše tělo se začíná viditelně měnit. Může být patrné rostoucí bříško, ale zvětšuje se i objem krve, který protéká vaším srdcem, to musí pracovat usilovněji, aby stihlo zásobit vás i vaše dítě. Může se přechodně snižovat krevní tlak a vám tak způsobit pocity na omdlení zvlástě v horkém počasí nebo po teplé koupeli.

Dýchací systém je stimulován hormonem progesteronem, vaše kapacita plic roste, zvyšuje se i objem vzduchu, který do vašich plic proudí. Společně tyto změny zvyšují ve vaší krvi množství kyslíku a tím se i více dostává k vašemu miminku. Můžete si také povšimnout, že dýcháte mírně rychleji a také se vám může mírně zkracovat dech.

Inspirujte se dál…