Jídelníček pro roční dítě může nejednu maminku potrápit. Připravili jsme si pro vás vzorové jídelníčky, ze kterých můžete načerpat inspiraci.

Víte, že většina českých dětí má ve svém jídelníčku příliš mnoho soli? Přitom sůl představuje pro tak malé tělíčko nadměrnou zátěž pro ledviny a vytváří nesprávné stravovací návyky. Malé děti často dostávají na talíř zcela nevhodné potraviny typické pro jídelníček dospělého, které obsahují příliš mnoho soli.

Z aktuální studie provedené na více než 800 českých dětech ve věku do tří let vyplývá, že dětský jídelníček je přesolený. Základním vodítkem při výběru potravin pro malé děti je věkové určení, které je zárukou vhodné výživové hodnoty i surovinové kvality. Produkty s věkovým určením pro kojence a batolata totiž podléhají přísným pravidlům pro bezpečnost potravin. Podívejte se na pár příkladů, jak by měl vypadat zdravý jídelníček s vyváženým obsahem soli.

Jídelníček pro dítě od uk. 6. měsíce věku

Že je opravdu možné v jídelníčku dítěte po 6. měsíci udržet sůl na uzdě dokazuje např. následující jídelníček. Celkové množství sodíku za den činí méně než 200 mg.

Doporučená denní dávka mléka je minimálně 500 ml vhodného (mateřského nebo kojeneckého) mléka denně.

Inspirujte se také ukázkovými týdenními jídelníčky s recepty pro děti od uk 6. měsíce, 8. měsíce, 10. měsíce a také pro batole od uk. 1. roku! 

Jídelníček pro batole od uk. 12. měsíce věku

I pro batolata je možné sestavit zdravý jídelníček tak, aby bylo množství sodíku na tolerovatelné úrovni. Například následující jídelníček dodá 350 mg sodíku na den.

Nezapomeňte, že doporučená denní dávka vhodného mléka (mateřského nebo batolecího) je stále 500 ml.