Zjistěte, jakou roli hraje střevní mikroflóra v bříšku děťátka

Zralé bříško je jako orchestr, ve kterém mnoho různých bakterií a enzymů provádí různé úkoly a spolupracují v harmonii. Po narození je bříško vašeho miminka schopné provádět některé životně důležité funkce, ale není ani zdaleka plně rozvinuté. Během prvních dvou let života budou muset různé části bříška miminka podporovat rovnovážnou rozmanitost a naučit se, jak společně harmonicky pracovat.

Jedním z klíčových hráčů v tomto orchestru je střevní mikroflóra. Jde o rozmanité společenství, které se skládá z různých typů bakterií, přičemž každá žije v jiné části bříška. Toto společenství se v průběhu času rozvíjí, ale nikdy nezůstává přesně stejné; i přesto jsou jeho základy vytvořeny již v raném věku. Může být ovlivněno mnoha faktory, včetně výživy, životního prostředí, užívání antibiotik; tyto změny mají zásadní vliv na formování střevní mikroflóry vašeho děťátka.

Je důležité podporovat růst příznivých bakterií ve střevech vašeho miminka. Tímto způsobem mohou pomáhat bříšku udržet jeho zdraví a blaho.

Jak zdravá střevní mikroflóra pomáhá bříšku děťátka

Dětské bříško podává skvělý výkon v trávení a vstřebávání živin v tenkém střevě. Nicméně některé živiny jsou tak komplexní, že může být pro bříško těžké je rozložit. V tomto okamžiku přichází na řadu střevní mikroflóra. Příznivé bakterie nacházející se ve střevech rozloží tyto potraviny a vytvoří tzv. mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Ty mohou být následně vstřebány a využity na produkci až 10% energie, kterou tělo miminka potřebuje. Příznivé bakterie také pomáhají udržovat kyselé prostředí, díky kterému se zvyšuje vstřebávání vápníku a železa, které jsou důležitými stavebními jednotkami kostí, mozku a krvinek.

Věděli jste, že různé druhy příznivých bakterií ve střevech hrají kritickou roli v trávení a vstřebávání živin?

Příznivé bakterie také aktivně produkují některé důležité živiny jako např. vitamín B12, K a kyselinu listovou, které nepřijímáme v dostatečném množství přímo ze stravy. Tyto vitaminy jsou nezbytné pro celkový růst, vývoj a funkci mnoha orgánů v těle.
Protože tyto bakterie hrají ve vstřebávání a produkci významných živin tak důležitou roli, podporování zdravé a rozmanité střevní mikroflóry pomáhá podporovat zdravý růst vašeho děťátka.