Jak naplánovat cestu do zahraničí, když čekáte miminko?

Proč si nedopřát poslední dovolenou, na které budete jen vy a váš partner? Cestování během těhotenství by nemělo znamenat velké riziko, obzvláště pokud jste ve druhém trimestru a vaše těhotenství probíhá bez komplikací. V tomto článku naleznete informace, které by vám měly prozradit vše o cestování v těhotenství. Pokud ovšem budete chtít vědět více, pak si promluvte se svým lékařem.

Informujte svého lékaře

O své cestě do zahraničí byste si měla vždy nejdříve promluvit se svým gynekologem, zvláště pokud je vaše těhotenství rizikové. Měla byste též zvážit hygienické podmínky a riziko infekčních chorob v místě pobytu. Informujte se také o dostupnosti a úrovni poskytované zdravotní péče pro případ, že byste musela vyhledat lékařskou pomoc nebo zůstat v nemocnici.

Jestliže těhotenství probíhá normálně, bez nepravidelností, pak cestování na kratší vzdálenost nevyvolá žádné potíže a není nebezpečné. Je-li však vaše těhotenství rizikové, zejména se sklonem ke krvácení a k potrácení, pak je cestování i na krátkou vzdálenost velmi riskantní.

Na cestování je nejvhodnější období mezi 4. a 7. měsícem těhotenství. V tomto období je těhotenství nejstabilnější a žena je v nejlepší fyzické i psychické pohodě.

Cestování na větší vzdálenost pro vás není vhodné pokud:

• vám hrozí předčasný porod,
  • krvácíte nebo špiníte,
  • máte vícečetné těhotenství,
  • je vám méně než 20 let, nebo více než 35 let, a je to vaše první těhotenství,
  • máte těhotenskou cukrovku,
  • máte vysoký krevní tlak či preeklampsii,
  • máte neobvyklé uložení placenty nebo její zhoršenou funkci,
  • v minulosti jste potratila, předčasně porodila nebo měla mimoděložní těhotenství,
  • trpíte vážnějším onemocněním srdce nebo žil či jinou vážnější chorobou,
  • jste výrazně anemická (chudokrevná),
  • jste prodělala trombo-embolickou příhodu.

Jaká místa mohou být pro těhotnou ženu nebezpečná?

• velká nadmořská výška – nad 3000 m n. m.,
  • oblasti s výskytem život ohrožujících infekcí,
  • oblasti, kde se vyskytuje malárie,
  • oblasti, kde se vyžadují zvláštní očkování - v těhotenství není dovoleno aplikovat některé vakcíny (vždy se předem informujte na hygienické stanici).

Při plánování vaší cesty vždy předem zvažte:

• svůj aktuální zdravotní stav,
  • pokročilost vašeho těhotenství,
  • druh dopravního prostředku,
  • cíl cesty - vzdálenost, klima, časový posun, dostupnost zdravotní péče,
  • rizika při každodenních činnostech - riziko pádu, havárie, otřesy apod.