Je v těhotenství bezpečné cestovat letadlem? Nebo je lepší cestovat autobusem nebo vlakem?

Cestování letadlem v těhotenství

Nechte si potvrdit od lékaře, že vám cesta letadlem v této fázi těhotenství neuškodí. Pokud máte naplánovaný návrat z dovolené mezi 28. a 32. týdnem těhotenství, je velmi pravděpodobné, že po vás bude letecká společnost požadovat potvrzení od lékaře, že jste schopna zdárně absolvovat let. Toto potvrzení musí být na speciálním formuláři od konkrétní letecké společnosti.  Jednotlivé aerolinky mohou mít různé podmínky pro cestování těhotných, proto se ještě před rezervací letenek ujistěte, že vás pustí na palubu.

Cestování letadlem se nedoporučuje těhotným ve 3. trimestru pro zvýšené riziko předčasného porodu při tlakových změnách ve vyšších nadmořských výškách a pro vyšší riziko trombo-embolické příhody.

Stejná pravidla platí i pro trajekty a lodní dopravu. Některé lodní společnosti vyžadují lékařské potvrzení, pokud jste těhotná více než 28. týdnů. Opět platí, že je lepší zeptat se přímo na pobočce dopravce, s nímž hodláte cestovat. V cestovní kanceláři Vám většinou poskytnou jen obecné informace.

Co dělat v letadle

Létání v těhotenství zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy dolních končetin, zvláště pokud plánujete dlouhý let bez mezipřistání. To ostatně platí i v případě dlouhé cesty autem, autobusem či vlakem.

Není ovšem třeba panikařit a hned rušit cestu! Pokuste se dodržovat následující rady:

• Zeptejte se, zda vaše letecká společnost poskytuje kompresní punčochy. Pokud ne, nezapomeňte si přibalit svoje vlastní. Jejich nošením se zlepšuje krevní oběh v dolních končetinách, a tím se snižuje riziko hluboké žilní trombózy. Měla byste je nosit při každé delší cestě s omezenou možností pohybu. Nenoste ponožky ani podkolenky s těsnými gumičkami.
  • Vypusťte ze svého jídelníčku kávu, silný čaj a nápoje obsahující kofein, pijte hodně tekutin, abyste nebyla dehydratovaná.
  • Každou hodinu se projděte uličkou mezi sedadly, podpoříte tím krevní oběh. Ale dávejte pozor a pořád se něčeho držte, abyste neupadla!
  • Celou cestu si pravidelně protahujte nohy v kotníku. Zujte si boty.
  • Dostatečně pijte.

V těhotenství také hrozí, že můžete častěji trpět cestovní nevolností, takzvanou kinetózou, ale nezapomeňte, že léky proti kinetóze nesmí užívat těhotné a kojící ženy! Můžete zkusit žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbóny a hlavně hodně odpočívejte!

Cestujte v přední části vozidla, na sedadle u uličky a vždy po směru jízdy. Za jízdy si nečtěte, snažte se sledovat krajinu.

Cestování autem, vlakem a autobusem v těhotenství

Pokud si můžete vybrat, cestujte raději vlakem než autobusem. Ve vlaku se můžete během cesty protáhnout, projít se uličkou, použít toaletu. Při delších cestách můžete použít lůžkový vůz a občerstvit se v jídelním voze.
Pokud cestujete autem, dělejte častější přestávky, minimálně každé 2 hodiny, každé 3 - 4 hodiny jezte, dostatečně pijte.