Hubnutí po porodu není jen o sebezapření. Musíte hubnout tak, abyste neohrozila kojení nebo neskončila vyčerpaná. Klub maminek vám poví, jak na to jít správně.

Během těhotenství a porodu vaše tělo prodělalo veliké změny. Buďte proto velice opatrná, pokud plánujete okamžité hubnutí po porodu. Po devíti měsících, kdy jste v sobě nosila děťátko, a nabrala hodně kil, nemůžete očekávat, že získáte zpět svou někdejší postavu okamžitě. Po porodu se ve vašem těle navíc začnou odehrávat zcela nové procesy, kterým přísná dieta nemusí svědčit.

Rychlé hubnutí po porodu byste spíše měla nahradit pozvolným shazováním přebytečných kil . Následující tipy vám pomohou získat zpět původní postavu, a to trvalým a bezpečným způsobem. Pokud váháte, jak hubnutí po porodu naplánovat, nebo jak vyvážit kojení a hubnutí, obraťte se s důvěrou na náš tým odborníků.

Jak na problematické partie? Hubnutí břicha po porodu

Nejlepším způsobem, jak se dostat opět do formy, je kombinace zdravé stravy a cvičení. Maminky se po porodu nejčastěji zaměřují na hubnutí v oblasti břicha , neměly by však začínat se cvičením dříve než 6 týdnů po porodu. V případě císařského řezu dokonce ne dříve než za 12 týdnů.

Ovšem krátce po porodu můžete zlehka posilovat svaly pánevního dna (v případě fyziologického porodu). Nejjistější je vše zkonzultovat s lékařem dříve, než si nazujete tenisky a vyrazíte běhat!

Hubněte po porodu i na svižné procházce s kočárkem

Nemusíte rovnou začít dřít v posilovně. Bezpečnou variantou za všech okolností jsou pravidelné procházky nebo i svižná chůze s kočárkem . Klíčem k úspěchu je pravidelnost . Ze začátku zařaďte 10 minut aktivity tu a tam, pak zkuste sportovat 3 x týdně po 30 minutách. Vždy však naslouchejte signálům svého těla.

Na hubnutí po porodu platí:

  • Nejprve pomalá chůze; po několika dnech postupně zvyšujte tempo.
  • Procvičování pánevního dna, které se dá provádět téměř všude. Inspirujte se např. Pilatesovou metodou.
  • Aerobik, tanec nebo plavání, pokud vám je schválí lékař nebo obvykle až po 6týdenní gynekologické prohlídce.

Zdravá strava je pro hubnutí po porodu nutností

Obzvláště na hubnutí v oblasti břicha a proti nadýmání a zadržování vody je nutné dbát na to, abyste přijímala denně dostatek vhodné potravy. Denní příjem by měl činit zhruba 2000 kalorií – pokud kojíte, tak ještě více. I když se to může zdát jako velké množství, hlídejte si příjem tuků a rafinovaného cukru . Sušenky vyměňte za čerstvé ovoce a dávejte pozor na skrytý cukr v nápojích. Jezte často po menších dávkách a hubnutí po porodu půjde hned snadněji.

Hubnutí při kojení. Na co si dát pozor?

Možná o tom ani nevíte, ale pokud kojíte, shazujete vlastně přirozeně. Nejenže spalujete tukové zásoby , které se vám vytvořily během těhotenství, ale také vyplavujete hormon zvaný oxytocin, který způsobuje návrat dělohy až do původní velikosti před těhotenstvím.

Jedno je ovšem jasné - během kojení není zrovna dobrý nápad držet dietu . Pokud nebudete pořádně jíst, můžete skončit velice vyčerpaná, a navíc se mohou do vašeho krevního oběhu začít vylučovat toxiny. To ovlivní kvalitu a množství mléka a vaše děťátko tak nebude dostávat všechny důležité živiny, které potřebuje ke správnému růstu. Také se moc nepřepínejte, jinak se ve vašem mléce zvýší obsah kyseliny mléčné, vašemu děťátku nebude tolik chutnat a může začít vaše mléko odmítat.

Poslední rada na závěr: cvičte a plánovaně hubněte až po skončení kojení . Nejen, že neohrozíte kvalitu svého mléka, ale vaše prsy při cvičení nebudou tolik nalité, což se pozitivně odrazí na zachování tvaru a pevnosti poprsí.