Naše zkušenost s testováním nového fermentovaného mléčka Hami

Díky akci Hami - Den spokojeného bříška jsme měly možnost (tedy hlavně naše téměř 10-ti měsíční dcerka Eliška) vyzkoušet nové fermentované mléko. Na workshopu Hami jsme se dozvěděly, že fermentace - neboli kvašení je vůbec nejstarší technologický proces zpracování potravin, při kterém dochází k přeměně potravin za pomocí mikroorganismů. Ty přemění potravinu tak, že se stává lépe uchovatelná, má více vitamínů a je chutnější.  Při fermentaci mléka se tak snižuje obsah laktózy, dochází k lepší vstřebatelnosti vitamínů a minerálů a mléko se stává stravitelnějším. Již při prezentaci mléka jsem byla příjemně překvapena dózou s 800 g obsahem a "vychytaným" systémem pro dávkování mléka. Přímo ve víku dózy se nachází odměrka a uvnitř také zarovnávač množství mléka. Tleskám! 

A jak hodnotím produkt po více než týdenním testování?

  • velké plus má za nás gramáž a praktické balení dózy
  • příprava mléka: mléko jsme připravovali dle pokynů. Prášek se snadno rozpustil, nehrudkoval. (pozn. v prvních dnech jsme používali testovací balení v sáčku, dále pak klasickou dózu). 
  • chuť mléka byla poněkud sladší než u mléka, které jsme používali dříve a mlíčko vonělo po kefíru.
  • a jak probíhalo první krmení? Protože  si naše Elinka umí (a vyžaduje) láhev držet sama, tak se prvního krmení sama doslova chopila. Byla jsem napjatá, jak se Eliška popere s novou chutí. Zda jen ochutná a bude potřebovat více času, aby si na nové mléko zvykla; zda mléko úplně odmítne...ale ne, Eliška překvapila a prostě jen pila a pila. Pouze si svou první dávku rozdělila na dvě. Napoprvé vypila cca 3/4 dávky a za půl hodinky láhev dopila. Další krmení už probíhaly na jeden zátah :-)
  • co se týče spokojeného bříška  Elišky, to bychom nejlépe zhodnotili během prvních měsíců jejího života. To jsme se s bříškem skutečně natrápili. S narůstajícím pohybem se však její bříško stalo spokojenější a spokojené zůstalo i při testování mlíčka. 

Jaký je tedy závěr testování? První a jediné fermentované mléko můžeme s klidným srdcem a spokojeným bříškem doporučit ostatním dětem.