Jaká byla má cesta za Hami jablíčkem? Pokusím se vám o tom napsat...

Slunce svítí, obloha je modrá a větve posledních stromů jsou obsypané zelenými jablíčky. V dálce jsou vidět česáči, kteří za okamžik ručně utrhnou každý sladký plod, který se po důkladné kontrole dostane do skleničky ovocného příkrmu, na kterém si pochutnají naši nejmenší strávníci (a nejen ti!). Díky ambasadorskému programu společnosti Hami jsem dostala příležitost a mohla jsem si ověřit, zkusit, ochutnat, ptát se a vyzvídat... Prostě nahlédnout skleničkám Hami pod víčko - poznat jejich tajemství!

Každé je jiné! Jablíčka jsou tu malá, velká (chtělo by se mi dodat „tlustá, tenká“ – ale už jste viděli tenké jablíčko? :o)), některá na sobě mají stopy tzv. „rzi“ a sem tam se najde jablíčko, které stačil ochutnat nenechavý hmyzák. Na první pohled byste si řekli, že se o jablíčka špatně starají – ale opak je pravdou! Takhle přesně mají vypadat jablíčka, která jsou pěstována s velkou péčí, bez zbytečné chemizace.

Sladká jablíčka odrůdy Golden Delicious, která mají svůj přesný a zpětně dohledatelný „rodokmen“, určená pro dětské příkrmy Hami, jsou pěstovaná pro děti od samotného začátku. V Bílém Podolí se o ně s láskou pečuje. Pan Šenk nám zapáleně povídal o progresivních biologických metodách, které ve svém sadu uplatňuje, a díky kterým se mu daří snižovat již zmiňovanou chemizaci. Věřte mi, že bylo krásné stát uprostřed sadu a sledovat toho zapáleného pána, který nám trpělivě vysvětloval hromadu odborných pojmů a prozrazoval jedno pěstitelské tajemství za druhým. 

Tenhle sad (a především jablíčka v něm) jsou přirozená! Na nic si nehrají a chutnají poctivě! V obchodě, kde se na vás z regálu usmívají dokonalá, stejně velká jablíčka, většinou nekoupíte takové, které chutná opravdově. To je zásadní rozdíl mezi plody, které se pěstují pro Hami příkrmy a mezi tzv. konzumním ovocem, které se často pěstuje pro oko, ovocem které je krásné, ale dost často postrádá tu pravou chuť. Tu chuť, kterou známe ze svého dětství, kdy jsme lezli na stromy a trhali jablíčka i přes babiččin zákaz :o)

A kam sladké jablíčko odrůdy Golden Delicious putuje dál? O tom vám napíšu příště!