Jak uspat dítě a nezbláznit se?!

Spánek. To je vlastně taková paní Columbová. V domácnostech, kde jsou děti, se o něm totiž většinou hodně mluví, ale nikdo ho nikdy pořádně „neviděl“.

Jednou je lépe, jindy hůř, každé dítě má holt občas určité období. Spí málo, moc, tvrdě, jako na hrášku, chtějí kolébat, nosit, vozit, milují vlastní postýlku, courají se k rodičům do ložnice…

Těch příběhů jsou tisíce, každá rodina má svou story. A jaká je ta naše?

Ťuk, ťuk, ťuk. Co že to ťukám? No přece to, že ten náš příběh je moc fajn. Taková romantická komedie s občasným náznakem dramatu. Na to, jak to bylo po příchodu z porodnice si vzpomínám jen matně. Hned od prvních chvilek jsme jasně určili, že spát se bude v hnízdě. Přenášela jsem ho z postýlky do obýváku na sedačku i do naší velké postele. Sebastián byl díky němu vždy v bezpečí a tak podle mě i cítil.

K hnízdu patřila lehká a měkká deka, se kterou se až asi do deseti měsíců vždy při usínání mazlil. Vozili jsme ji k babičkám i na dovolené. Nemyslím si, že by bez ní neusnul, žádné známky závislosti nebo abstinenční příznaky se u něho neprojevovaly, určitě to však byl takový malý rituál, který zapříčinil to, že nikdy (až na výjimky) nebyla nutná žádná forma uspávání.

Těžších večerů a nocí bylo za tu dobu, co je Sebastián na světě, jen několik. Myslím, že by se to dalo spočítat na prstech dvou, tří nebo čtyř rukou. Problémy většinou způsobovala bolest bříška, růst zubů, nemoc a nebo absolutní přetažení a nadbytek nových vjemů. I já jsem si tak užila uspávání v náručí, na gymnastickém míči, u prsa nebo například v kočárku. Víc jsem toho však vymýšlet nemusela, většinou stačí náš klasický postup, klid a trpělivost.

A jak že ten náš „klasický“ postup vypadá? Zkusím to vzít od A do Z. Třeba to někomu pomůže.

1) Čas ke spánku

Večerní klid u nás začíná už kolem 18:00, kdy přichází na řadu noční kaše. Nejvíce se mi osvědčila Hami mléčná kaše se 7 obilninami ovocná na dobrou noc. Obsahuje jen přirozeně se vyskytující cukry a když ji malému dám hodinu a půl před spaním, není mu, myslím, těžko a bez problému vypije noční mléko. Po kaši u nás frčí DuckTV, většinou se odehraje menší fotbalový souboj mezi tátou a synem a s prvním náznakem únavy nebo s protivným kňouráním (kolem 19:00) se míří do vany.

Po poctivé lázni s bublinkami přichází asi nejméně oblíbená činnost nás všech – oblékání pyžama. Při něm se také většinou rozhodne, jestli bude prcek odsouzen ke spánku nebo jestli má ještě nárok na krátké vycházky.

2) Rituál těsně před spánkem

Jakmile jde úzké do tenkých, připravím noční mléko a jde se na to. Vždy se snažím poctivě vyvětrat. Hned potom šoupnu juniora do postýlky a dám mu mléko. Většinou nevypije vše, ale nenutím ho, jakmile odhodí lahev, je to jasný signál toho, že stačilo. Pak už jen dudlík, zachumlat, popřát dobrou noc a rychle zmizet.

Většinou usne ve vteřině, jindy si ještě chvilku povídá a pak to zalomí na opačné straně postýlky, než jsem ho ukládala, jindy volá „TA-TI“, občas pláče. Pokud je veselý a nevypadá na spánek, rozhodně ho nenutíme. Naopak ho s radostí vypustíme vstříc večerním zážitkům. Pokud však fňuká nebo řve, přichází na řadu opět dudlík, peřina a odchod. Většinou se nemusíme vracet více než 2x.

3) Postýlka

I místo, kde mají děti odpočívat, jistě hraje určitou roli v tom, jak se jim spí a zda se sami nebojí. Sebastián má svou postel u nás v ložnici, v podstatě hned za dveřmi. Snažíme se však, abychom ho nerušili. Rozestýláme ještě před tím, než usne a v průběhu noci se tam přesouváme jako myšky.

Co se vybavení týče, matraci má docela tvrdou a vysokou. V podstatě dospěláckou, jen zmenšenou na rozměr klasické postýlky z IKEA. Okolo celé postýlky je přidělaný mantinel doplněný o nízký polštář a lehkou peřinu s bavlněným povlečením.

A to je, vážení, celý náš příběh. Budu moc ráda, pokud vám alespoň jeden z mých tipů pomůže k pár minutám odpočinku navíc. A pokud třeba náhodou tak trošku závidíte, tak vězte, že si vážně uvědomuju, jaké mám štěstí, že mám dítě, které usíná bez větších problémů a které může uložit kdokoliv. Rozhodně by však mohlo být lépe. Ráda bych už konečně spala celou noc (cca kolem 4:00 chce milospán mléko)  a vstávala později než v 6:00 nebo 6:30.

A jak probíhá uspávání u vás? Máte nějaké ověřené tipy a triky?